Kulinarna wymiana językowa pomiędzy Polską a Litwą.

W dniach od 06 do 12 października 2014 roku, Płońsk odwiedziła grupa 12 uczniów ze Szkoły Średniej im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach w rejonie Solecznickim na Litwie. Młodzież wzięła udział w kulinarnej wymianie językowej w ramach projektu Unijnego Erasmus pod tytułem: „Przez żołądek do serca”. Uczniowie nawiązali współpracę z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 w Płońsku.

Uczniowie pracowali wytrwale przez cały tydzień i wspólnie poznawali tajniki kuchni zarówno Polskiej jak i Litewskiej. Wspólne gotowanie i przygotowywanie posiłków pomogło im zbliżyć się do siebie i poznać inną, nieznaną im dotąd kulturę. Poza tym uczestnicy wymiany szlifowali swoje umiejętności językowe jak i starali się poznawać zasady zdrowego żywienia i odżywiania się.

Każdy dzień wymiany wypełniony był wieloma atrakcjami przeznaczonymi zarówno dla uczniów z Polski jak i z Litwy. Wszyscy uczestnicy mięli możliwość rozwijania własnych zainteresowań kulinarnych jak i również poznawania zasad zdrowego i smacznego przygotowywania posiłków.

Pierwsza wymiana dobiegła końca, jednak Unijny projekt kulinarny: „Przez żołądek do serca” nadal trwa. W ramach projektu uczniowie będą spotykać się raz w miesiącu i wspólnie przygotowywać smaczne i ciekawe dania pochodzące z kuchni zarówno Polskiej jak i Litewskiej. Kolejna wymiana uczniów będzie miała miejsce w miesiącu maju 2015 roku kiedy to uczniowie z Polski wraz z opiekunami projektu panią Justyną Junczak oraz panem Grzegorzem Kawczyńskim odwiedzą Litwę.

opracowała: Justyna Junczak