26 września uczniowie Gimnazjum nr 1 uczcili 75 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, która przypada na dzień 27 września.
Podczas apelu szkolnego przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli historii Pani Kingi Rogowskiej i Pana Romana Gębarowskiego, uczniowie zapoznali się z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, które na terenach okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski spełniało swoje podstawowe funkcje: działał podziemny rząd i parlament, tajne sądownictwo i oświata. Kierowane było z Londynu przez w pełni legalne, naczelne władze Rzeczpospolitej, prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza.
O uczczenie 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…” zaapelował Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.
W ramach obchodów uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację z wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zapalili symboliczny znicz dla uczczenia pamięci działaczy Polskiego Państwa Podziemnego.
                                                                                                                                            opracowała: Iwona Żelasko