Rekolekcje (łac. recolligere - zbierać na nowo, powtórnie) - to w katolicyzmie kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź.
Gościliśmy dziś w szkole Pana Dominika Włocha, który podczas spotkania z uczniami i nauczycielami naszego gimnazjum opowiedział o swojej pielgrzymce pieszej z Polski do Jerozolimy.
Kim jest Dominik Włoch? To pielgrzym, pedagog, pisarz, coach i terapeuta manualny w jednej osobie. Prowadzi programy rozwojowe i zajęcia twórczego myślenia. Współpracuje także z fundacją, która zajmuje się edukacją, rozwojem i dożywianiem dzieci i młodzieży na Madagaskarze.
Nasz gość przeszedł pieszo 4500 km z Gdańska do Jerozolimy, a dziś opowiedział nam w niezwykle barwny i ciekawy sposób o swoich przeżyciach i doświadczeniach, dając tym samym świadectwo wiary i zachęcając do realizacji własnych marzeń i pragnień.
Dzisiejsze spotkanie rekolekcyjne stało się też doskonałym pretekstem do wyróżnienia i nagrodzenia uczniów, którzy w różny sposób włączają się w działalność wolontariatu.
Julia Łaska z klasy II b, przewodnicząca Szkolnego Koła PCK zaprezentowała sprawozdanie z działalności koła w ubiegłym semestrze.
Pierwszą akcja, w którą zaangażowali się nasi uczniowie była „ Wyprawka dla Żaka”. W ramach tej akcji uczniowie kwestowali na terenie Płońska, a za uzyskane fundusze zostały zakupione plecaki z wyposażeniem dla uczniów, których rodzice znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Uczniowie, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w tej akcji to :
1. Łukasz Bodalski kl. II d
2. Kacper Czajkowski kl. II d
3. Emil Szymborski kl. II d
4. Mikołaj Kretkiewicz kl. II d
Kolejną ważną akcją była „ Gwiazdka z PCK 2015”. Za uzyskane podczas kwesty pieniądze zostały zakupione paczki świąteczne dla potrzebujących dzieci. W tej akcji szczególnie wyróżnili się uczniowie:
1. Julia Adamska kl. II a
2. Julia Łaska kl. II b
3. Łukasz Bodalski kl. II d
4. Emil Szymborski kl. II d
5. Kacper Czajkowski kl. II d
6. Mikołaj Kretkiewicz kl. II d
Do kolejnej akcji włączyła się cała szkoła i to niezwykle skutecznie, bo zajęliśmy I miejsce w kategorii szkoły gimnazjalne na „ Największego zbieracza złota”. Mowa oczywiście o akcji „ Gorączka złota 2015”. Zebrane podczas akcji pieniądze ponownie zostały przeznaczone na potrzeby dzieci. Klasy, które w sposób szczególny wyróżniły się w akcji to: I b, I c, III b, III c, II d. Sprawne przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki pomocy wychowawców oraz Pani Barbary Górnickiej.
Ostatnia akcja „ Pomóżmy przetrwać bezdomnym zwierzętom” polegała na pozyskaniu funduszy na zakup karmy dla jednego ze schronisk dla zwierząt. Ze sprzedaży pocztówek wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Pani Igi Wierzejskiej uzyskaliśmy kwotę 329 zł 45 gr. Za zebrane pieniądze została zakupiona karma, którą uczennica klasy II b Małgosia Piotrowska wraz ze swoim tatą oraz koleżanką z klasy Martą Sochocką dostarczyli do schroniska Na Paluchu w Warszawie. Uczniowie, którzy szczególnie zaangażowali się w akcję to:
1. Julia Adamska kl. II a
2. Julia Łaska kl. II b
3. Marta Sochocka kl. II b
4. Małgorzata Piotrowska kl. II b
5. Klaudia Kurzątkowska kl. I d
6. Paulina Kunkowska kl. I d
7. Adam Szumski kl. II d
8. Emil Szymborski kl. II d
9. Kacper Czajkowski kl. II d
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy wspierają akcje wolontariatu i zachęcamy do dalszej współpracy na rzecz potrzebujących.
Na dzisiejszym spotkaniu rekolekcyjnym miało miejsce jeszcze jedno ważne i bardzo miłe wydarzenie. Zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi uczniowie, których prace wyróżniono w szkolnych konkursach plastycznych: na portret Fryderyka Chopina, w konkursie promującym czytelnictwo oraz w konkursie „ Stop dopalaczom”. Wszystkie prace plastyczne mogliśmy oglądać w ostatnich tygodniach na korytarzach naszej szkoły, a nazwiska nagrodzonych uczniów publikowaliśmy w ostatnim numerze „Gimzetki”. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy talentu i wspaniałych pomysłów.